top of page
  • תמונת הסופר/תרותי פינק

מהי תזונה קטוגנית (ולמה אתם חייבים להכיר אותה)


הוידיאו הזו נועד להעלות את המודעות לתזונה הקטוגנית,

כי רבים מדי שיכולים להרוויח ממנה מרפא אמיתי לא מודעים אליה.

אז אני ממליצה לכם לראות עד הסוף וגם להעביר לחברים.


תמלול:

זה סוג תזונה שנחשב קיצוני, אבל גם מביא לתוצאות ולפעמים אף מרפא.

היא לא מתאימה לכל אחד, אבל אתם חייבים לדעת על הקיום שלה, כי עבור חלק היא יכולה להיות פשוט קרש הצלה.

אני רותי פינק, דיאטנית קלינית ומטפלת הוליסטית.

והיום אני הולכת לדבר איתכם על התזונה הקטוגנית.

היא הופכת את הגוף שלכם למכונה שורפת שומן ומפחיתה תיאבון, היא יכולה לגרום לנסיגה מוכחת מחקרית בסוכרת, לשיפור ואפילו ריפוי לפעמים של אפילפסיה ואפילו נחקרת כאפשרות לטיפול בסרטן.

אז מהי התזונה הקטוגנית?

זו תזונה מאוד דלה בפחמימות, בינונית בכמות החלבון ועשירה בשומן. הינה 3 תמונות של ארוחת בוקר, צהריים וערב בתזונה קטוגנית לצורך הדגמה.

אנחנו מדברים על כ-20-50 גר' פחמימות ליום, שזה כולל גם את הירקות בפנים.

בגלל שתזונה קטוגנית דלה מאוד בפחמימות היא לא מספקת את הסוכר בדם שהגוף רגיל לנצל לאנרגיה, והיא בעצם לא משאירה לגוף ברירה אלא לעבור לדלק החלופי שלו - שומן, ותוצריו - קטונים. זו הסיבה שהיא נקראת קטוגנית - זה אומר גורמת לייצור קטונים בלטינית.והמצב שבו הגוף מפיק קטונים בגוף נקרא קטוזיס.

רוצים לשרוף שומן? קטוזיס הוא האוטוסטרדה לכך.

עכשיו, התזונה הזו משנה המון דברים בגוף. זה כאילו הגוף היה רגיל לעבוד נגיד על דלק ועכשיו עובר לעבוד על סולר - צריך ממש לשנות מנוע. ושינוי המנוע הזה לוקח בערך 3-5 ימים, ואחר כך עוד כמה שבועות להסתגלות המקסימלית ביותר.

קטוזיס הוא תהליך טבעי - הוא מתרחש אצל כולנו. למשל, כל האנשים חווים אותו בצום. ילודים חווים אותו אפילו מספר פעמים ביום בין ההנקות למשל. אפילו השילייה מייצרת במיוחד קטונים עבור העובר המתפתח ברחם אימו. כלומר זו הסתגלות פיזיולוגית בסיסית של הגוף שלנו.

אממה, אכילה של פחמימות וגם אכילה של כמות גדולה של חלבון כאילו "מכבה" את התהליך הזה.

וכיוון שהתזונה המערבית עשירה מאוד גם בזה וגם בזה - יוצא שהגוף שלנו לא מורגל במיוחד בייצור קטונים באופן שותף. זו הסיבה לתקופת ההתרגלות שאנחנו עוברים כשמתחילים בתזונה קטוגנית.

אבל למה בכלל להתחיל בתזונה קטוגנית?

כאן כל הצימעס.

קודם כל - התזונה הקטוגנית גורמת לגוף לשרוף יותר שומן במקום סוכר. למה זה טוב? כי סוכר בדם זה דלק לא יציב במיוחד. כשאנחנו אוכלים - הוא עולה יותר, כשאנחנו לא אכלנו הרבה זמן - הוא יורד. וככה, אם המוח שלכם מקבל את כמות הסוכר שהוא רגיל אליה - נהדר, עובד מצויין. אבל אם לא? אם עברו כמה שעות אחרי הארוחה? אז מתחילה ירידה בריכוז, עצבנות, עייפות וכל מה שמאפיין את נפילות האנרגיה שכולנו מכירים סביבות השעה 16:00-17:00 למשל...

אבל מה אם למוח שלכם יש אפשרות לעבוד על שני דלקים? מה אם במקביל לסוכר, המוח יקבל אספקה סדירה של קטונים? אז הוא לא חווה את נפילות הסוכר האלה. והתוצאה היא ערנות מתמשכת בלי נפילות אנרגיה לאורך היום, תחושת wellbeing, מצב רוח טוב ויציב יותר ותחושה של אנרגיה מוגברת. זה קורה אחרי שהגוף והמוח הסתגלו לעבוד על שומן וקטונים. וזה אכן מה שמדווחים מי שאוכל תזונה קטוגנית מאוזנת - אנרגיה, מצב רוח יציב, קלילות וערנות. אני יכולה להעיד שאצלי, כמו אצל רבים אחרים, התזונה הקטוגנית הורידה את הצורך לנמנום שמאפיין את שעות הצהריים, עזרה לייצב מצב רוח והגבירה את האנרגיה בצורה משמעותית. החשיבה שלי נעשה חדה יותר ואפילו הזיכרון שלי השתפר. וכל זה משינוי תזונתי בלבד!

היתרון האדיר השני של התזונה הקטוגנית הוא שהיא מפחיתה תיאבון וחשקים לג'אנק ומתוקים בצורה מאוד משמעותית. כמה משמעותית? שיש אנשים שלפני שהתחילו אותה מרגישים שהם חייבים לאכול כל 2-3 שעות, ואחרי שהתחילו אותה שוכחים לפעמים לאכול מרוב שהאוכל מפסיק להיות התעסקות עבורם.

אני למשל בעבר לא יכולתי לעבור יותר מ2-3 שעות בלי לאכול משהו. ובניגוד לדיעה הרווחת, שזה חשוב לאכול כל 3 שעות כדי לרזות - ירדתי במשקל דווקא בתזונה הקטוגנית, כשהמשקל לא זז בתזונה דלת קלוריות ה"רגילה" שאנשים מכירים. וזה בזכות זה שעם הירידה בתיאבון לרוב גם באה ירידה בצריכת הקלוריות. במחקרים בהם השוו תזונה מסוגים שונים, הירידה בתיאבון היתה הכי גבוהה בתזונה הקטוגנית לעומת כל סוגי התזונה האחרים.

אבל יותר מזה - מעבר לירידה בתיאבון, רוב האנשים, אחרי שגופם התרגל לקטוזיס, חווים תחושת סיפוק מהאוכל שלא היתה קיימת לפני זה. הרי כשאנחנו מסיימים ארוחה גדולה תמיד בא לנו עוד משהו מתוק קטן, כאילו לא באמת סופקנו. וגם כשאכלנו אותו היינו שמחים לאכול עוד ממנו… אז זה פשוט נעלם בקטו. האוכל מנחם, מספק ומשביע מאוד, וזה כיף גדול, חוסר הצורך הזה בנשנשת בלתי פוסקת ובתלות במתוקים לשליטה במצב הרוח.

ולנשים שבינינו - אפילו התשוקה למתוקים שלפני המחזור לרוב נעלמת.

היתרון האדיר השלישי הוא עבור כל מי שבסיכון לסוכרת או שיש לו סוכרת.

התזונה הזו מורידה את העומס מכל המנגנון של הסוכר. אז אם המנגנון הזה לא במיטבו אצלכם - למשל אם הסוכר שלכם קצת מעל הנורמה, או שלחליפין באמת יש לכם סוכרת, זו התזונה שיוצרת את השיפור הגדול ביותר בסוכר לעומת כל סוגי התזונה האחרים.

במרפאת הסוכרת שלי ראיתי כבר מקרים של אנשים סוכרתיים שהסוכר שלהם היה גבוה מאוד, אפילו מעל 300, והתאזנו בתזונה הקטוגנית עד כדי הורדה בכל התרופות או האינסולין, או שהורידו את כמות התרופות או האינסולין שלהם.

זו גם תזונה מעולה למניעת סוכרת למי שיש לו סיכון לכך. זו הסיבה שאני התחלתי לאכול תזונה קטוגנית - הסוכר שלי הלך ועלה בכל סוג של תזונה שניסיתי לפני כן, ותאמינו לי שניסיתי הכל, גם את הדברים הקונבנציונליים וגם את הלא קונבנציונליים. התזונה הקטוגנית נשארה עבורי האופציה האחרונה על מנת למנוע מעצמי סוכרת. ואכן זו התזונה היחידה שהצליחה באמת להוריד לי את כל הסמנים של סוכר שהלכו ועלו אצלי לפני כן.

יתרון נוסף ומדהים הוא אפילפסיה. התזונה הזו החלה בעצם כטיפול לאפילפסיה, בשנות ה20 של המאה הקודמת, כשלא היו עדיין תרופות לאפילפסיה. והיא עדיין בשימוש לצורך כך, במיוחד במקרים בהם אין שיפור באפילפסיה עם טיפול תרופתי. בחלק מהמקרים ההשפעה שלה אפילו חזקה יותר מאשר טיפול תרופתי לאפילפסיה.

ויש עוד השפעה מאוד מעניינת לתזונה הזו. התזונה הזו מורידה בצורה משמעותית מאוד את הדלקתיות בגוף. זאת בזכות השפעה של אחד מגופי הקטו - בטא-הידרוקסיבוטיראט. הבטאהיד' ממש מוריד את פעילות הגנים שאחראים על ייצור חומרי דלקת בגוף. כתוצאה מכך כל הנזק החימצוני בגוף יורד. נזק חימצוני קשור למגוון מאוד גדול של מצבים בגוף - החל מהזדקנות וכלה בסרטן, התקפי לב, סוכרת ואפילו דיכאון. אז אנחנו רוצים את הנזק החימצוני בגוף במינימום האפשרי.

ולמה זה צריך לעניין אתכם? כי בכל סוגי התזונה ממליצים לצרוך הרבה אנטיאוקסידנטים - כדי למנוע נזק חימצוני. הם נמצאים למשל בירקות ופירות שכל כך מומלצים לצריכה, נכון? אז בטא-הידרוק' עושה את זה בעצמו. זה כאילו הגוף מייצר תרופה נוגדת חימצון ופוטנטית מאוד לבד.

ויותר מזה, הדרך הטובה ביותר להוריד נזק חימצוני זה לצרוך פחות חמצן. אנחנו צורכים חמצן כדי לחיות כמובן, אז אני לא אמליץ לאף אחד כאן לנשום פחות. אבל ברגע שהגוף שורף יותר שומן במקום סוכר, הצורך של הגוף בחמצן יורד (כי שריפת שומן מצריכה פחות מולקולות חמצן), וכתוצאה מזה אתם באמת צורכים פחות חמצן.

יש עוד הרבה יתרונות לתזונה הקטוגנית, ומניתי רק חלק מהם. את החלק המוכח והנחקר ביותר.

האם התזונה הקטוגנית מאוזנת? האם אוכלים בה רק סטייקים, ביצים וחמאה?

לא בהכרח.

התזונה הקטוגנית בהחלט יכולה להיות מאוזנת, אם עושים אותה בצורה נכונה.

אז אם אתם סובלים מהמצבים שמניתי, ניסיתם הכל ושום דבר לא עובד - אולי שווה לכם לנסות להיכנס לקטוזיס.

אם אתם צריכים ליווי - אתם מוזמנים להתייעץ איתי.

ואם אתם רוצים לשאול שאלות, לקבל תמיכה או להשמיע את דעתכם על הוידיאו הזה, אתם ממש מוזמנים לקבוצת "דלי פחמימות" עם רותי פינק - בפייסבוק.

ניפגש בוידיאו הבא!

ביי.

לינק לקבוצה שמוזכרת בסרטון:

לא מבינים מאיפה זה נחת עליכם?

התחילו כאן: https://youtu.be/g-mSKmhWtRk

2,380 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page