מוצרי חלב - מומלצים או מוקצים?

הם לבנים, טעימים ומקבלים יחסי ציבור מעולים. כל מספר שנים כמות מוצרי חלב המומלצת ליום עולה, ואיתה גם פרסומי המחקרים המוכיחים את היתרונות הרבים שמיוחסים להם. אך הכצעקתה?

בואו נבדוק לעומק.

 

 

הטענה: במוצרי חלב יש חלבון איכותי ומלא, הנחוץ לבריאות האדם ובייחוד התינוקות והילדים.

עובדות: חלבון החלב אכן מכיל את כל חומצות האמינו הדרושות לאדם.

דווקא בשל כך כיום מעודדים את האמהות להניק כמה שיותר שנים - חלבון החלב הנמצא בחלב האם הוא המותאם ביותר לצרכי התינוק, וחלב האם מכיל רכיבים חיוניים נוספים רבים מספור.

לעומת זאת רוב מוצרי החלב של הילדים בימינו עשירים בסוכר וחלקם גם בקפאין (כמו שוקו), צבעי מאכל ועוד, העלולים להגביר את סיכון הילד להשמנה, סינדרום מטבולי, סרטן וייתכן שאף היפראקטיביות.

ובאשר לאדם הבוגר, הסתמכות על מוצרי חלב לצורך השגת חלק ניכר מהחלבון באה לרוב על חשבון מוצרי מזון אחרים, אשר יכולים להיות עשירים יותר בסיבים תזונתיים, אנטיאוקסידנטים ופיטוכמיקלים מועילים נוספים.

למשל, שילוב של קטניות בתפריט יכול להוות תחליף מצויין להשגת חלבון מלא, הבא בחבילה אחת עם מגוון עצום של תועלות בריאותיות נוספות ועם כמות נמוכה לרוב של שומן, סוכר וללא קפאין כלל.

 

הטענה: ספיגת הסידן ממוצרי החלב היא אופטימאלית לעומת מוצרם אחרים.

עובדות: סידן נספג באחוזים גבוהים יותר מקטניות וממרבית הירקות הירוקים (40%-64% ספיגה מכמות הסידן), יותר מאשר ממוצרי חלב (כ-32% ספיגה בממוצע). 

 

הטענה: צריכת כמות גבוהה של מוצרי חלב מורידה סיכון לאוסטיאופורוזיס ("בריחת סידן") ושברים הנובעים ממנו.

עובדות: במספר מטא-אנליזות (=מחקר סטטיסטי שמאגד תוצאות של מחקרים רבים) נמצא כי צריכה גבוהה יותר של מוצרי חלב לא נמצאה כמפחיתה בשברים אוסטיאופורוטיים.

לעומת זאת נמצא כי בארצות בהן צריכת החלב הייתה גבוהה יותר הייתה הארעות גבוהה יותר גם של אוסטאופורוזיס!

 

הטענה: מוצרי החלב מומלצים בדיאטות למניעת מחלות לב וכלי דם.

עובדות: הטענה מבוססת על מחקרים של דיאטת DASH, הדיאטה שהוכחה מחקרית כמפחיתה את לחץ הדם במחקרים רבים. הדיאטה כוללת כמות גבוהה של ירקות, פירות, קטניות ושמנים בלתי-רוויים, וכן 2-3 מנות מוצרי חלב ביום, דגים ומיעוט ניכר של מוצרי בשר/עוף יחסית לתזונה המערבית הממוצעת. מוצרי החלב קיבלו שם כבוד ניכר.

אולם גם דיאטות צמחוניות וטבעוניות הוכחו כמורידות לחץ דם, זאת בזמן שטרם בוצע מחקר מהימן שיבדוק מי מהדיאטות מורידה לחת דם בצורה יותר משמעותית.

בנוסף, רבים ממוצרי החלב עשירים בחומצות שומן רוויות וכולסטרול, וכך הם עלולים דווקא לתרום להגברת הסיכון למחלות לב, סוכרת והפרעות נוספות על ספקטרום הסינדרום המטבולי.

 

הטענה: מוצרי חלב מומלצים למי שרוצה לרדת במשקל.

עובדות: מספר מטא-אנליזות עדכניות הוכיחו כי למוצרי החלב לא נמצא יתרון בתהליך ההרזיה! 

המיתוס מבוסס על מספר מחקרים מצומצם מכדי לקבוע זאת כאמת גורפת.

בנוסף, אחוז הקלוריות הבאות מהשומן גבוה במוצרי החלב. ניקח לדוגמא קוטג'/גבינה 3%, שכולם מכירים כיחסית דל בשומן. מתוך כ-60 הקק"ל שיש ב-100 גר' מוצר, כמות הקלוריות שבאה מהשומן היא 27 קק"ל, כלומר 45% מהקלוריות!

 

הטענה: לטבעונים מסת עצם נמוכה יותר, ולכן הם מועדים לשברים אוסטאופורוטים.

עובדות: בחלק מהמחקרים לא נמצא שום הבדל בין מסות העצם של טבעונים, צמחונים ואומניבורים.

במחקרים בודדים נמצא כי לטבעונים מסת עצם נמוכה ב-5-6% לעומת האומניבורים ובכ-4% לעומת הצמחונים, אך החוקרים סיכמנו כי להבדל אין משמעות קלינית, כלומר - נראה כי ממצא זה לא מסכן את הטבעונים ביותר שברים.

בנוסף, בחלק ניכר מהמחקרים לא התייחסו לעובדה שלטבעונים מסת גוף (משקל) נמוך יותר מאשר לאחיהם האומניבורים (יש קשר ישיר מוכח בין מסת הגוף לבין צפיפות העצם), כלומר ייתכן שחלק מההבדל נובע מהמשקל ולא מהתזונה.

 

הטענה: המלצות הסידן הן 1000-1200 מ"ג ליום, בהתאם למין, לגיל ולמצב הגופני. לפעמים צריך אפילו 1500.

עובדות: ההמלצות הנ"ל נועדו לאנשים הצורכים תזונה מערבית טיפוסית, העשירה (כמו מוצרי החלב עצמם) בחלבון מהחי, בזרחן ובמלח, אשר גורמים להפרשה גבוהה יותר של סידן מהגוף. 

רוב הטבעונים המקפידים על תזונה מאוזנת צורכים כמויות נמוכות יותר של שלושת רכיבים אלה, כך שהם גם סופגים יותר סידן וגם מאבדים פחות. (אם צורכים דיאטה שמבוססת על ג'אנק-פוד - גם סידן בכמות מאוד גבוהה לא בהכרח יציל מאוסטאופורוזיס).

בנוסף, לרוב האנשים אין יכולת להגיע להמלצות הנ"ל מבלי לקחת תוסף סידן.

לאחרונה פורסמו מחקרים אשר מראים כי בנשים צריכת תוספי סידן עלולה במצבים מסויימים להגביר סיכון למחלות לב וכלי דם.

לאור כל אלה, קבע ה-World Health Organization כי 400-550 גר' סידן ליום יספיקו לחלק ניכר מהאוכלוסיה. הבדל די גדול יחסית להמלצות הסטנדרטיות...

 

ומה בנוגע לתחליפים?

הטענה: חלב סויה מלא בהורמונים נשיים ממקור צמחי.

עובדות: בחלב סויה יש פיטואסטרוגנים, להם פעילות מעורבת בגוף: בחלק מהרקמות הם מעקבים את פעילות האסטרוגן האנושי (ברקמת השד והשחלות זה יכול לעזור להפחית סיכון לסרטן), וברקמות אחרות הם גורמים לפעילות אסטרוגנית חלשה (ברקמות השריר החלק, העוטף את כלי הדם זה יכול לעזור להפחית סימפטומים של גיל המעבר).

אבל אם נסתכל על מוצרי החלב, אשר נשאבים בימינו לרוב מפרות בהריון, נמצא שם אסטרוגנים אמיתיים, מהחי, להם פעילות כמעט זהה לאסטרוגנים אנושיים. זאת כיוון שבהריון כל נקבות היונקים מפרישות יותר הורמוני מין נשיים, שמוצאים דרכם גם אל החלב.

לגברים, כתוצאה מכך, הוכח במספר מחקרים כי כמות גבוהה של מוצרי חלב מגבירה סיכון לסרטן פרוסטטה!

 

אם כן, כשאנחנו מסתכלים על הדברים בעין מדעית באמת, אנחנו רואים שרוב הטענות בדבר יתרונות מוצרי החלב לא מבוססות מספיק מחקרית.

לעומת מה שהרבה חברות מנסות לשווק, בעולם המדע קיים ויכוח הולך וגובר באשר ליעילות מוצרי החלב במניעת מחלות לעומת הנזק האפשרי היכול להיגרם מהם.

 

מה בכל זאת מומלץ כדי לשמור על העצמות שלנו ולקבל מספיק סידן, גם אם נוותר על מוצרי החלב?

1. לבצע פעילות גופנית - ספורט הוכח כמשפר מסת עצם ומפחית סיכון להופעת שברים הנובעים מ"בריחת" סידן.

2. להרבות במוצרים עשירי סידן מהצומח - שעועית, ברוקולי, טופו ועוד... 

3. להרבות באכילת פירות וירקות - להם הוכח אפקט מגן מפני אוסטיאופורוזיס.

4. לבדוק ויטמין D בדם, ובמידה של חוסר לקחת תוסף בכמות מותאמת אישית ע"י הרופא או הדיאטנ/ית.

5. להחשף לשמש במהלך היום לפרקי זמן קצרים.

 


נערך (עם עידכונים) על פי:
AJ L. Should dairy be recommended as part of a healthy vegetarian diet? Counterpoint. Am J Clin Nutr 2009;89(suppl):1638S-42S.

 

 

באהבה,

רותי